Athena, Oregon Cemetery Index

 

Up ] Athena Cemetery Index A-B ] Athena Cemetery Index C-E ] Athena Cemetery Index F-H ] Athena Cemetery Index I-L ] Athena Cemetery Index M-P ] Athena Cemetery Index Q-Z ] Athena Cemetery Unindexed Burials ] Athena Public Section A and B ] [ Athena IOOF and Masonic Sections ] Athena KP Pvt Sections ] Athena Public Secion A-1  First Add. ] Athena Cemetery map ]

 

Athena, Oregon Cemetery Index - by Section and Rows

IOOF Section C
Masonic Section D

Colored blocks indicate all names on one stone.

 

IOOF Section C - Row 1

Brown Nellie
Shick Norma J.
Martha J.
Amos
Arthur E.
Gridley Jessie H.
Williams Leora
Davis T.O.
Pierce Betty Elaine
Lennox Lizzie
Beale Wm. Lester
Ettie V.
Frank J.
Ettie V.
Owens Mary A.
WIlliam C.
Charles E.
Kintz Elizabeth
Owens Daisy

IOOF Section C - Row 2

McGill Ida
James
Gillette Albert B.
Hales Purl T
Vina
Vince
Hugh Byron
Caplinger Lulu
Blank Stone
Pierce Mattie F.
John Henry
Cameron Nellie R.
Clara Lee
Buckingham Sarah Michener
Michener Isaac Lloyd
Hooker Nellie
Noah
Pambrun George W.
W.K.
Mother

IOOF Section C - Row 3

Stamper John W.
Elizabeth 
Elizabeth Bush
James C.
Chamberlain Mary Ann
Wilkinson Wm. J.
Frakes Mary J.
Willaby Minnie M.
A.J.
Dudley Estella M.
E. Earl
Geissel Genevieve B.
Leonard C.
King Melvin
Melinda
William J.
Engelman Anna Belle
Adrian

IOOF Section C - Row 4

Clark 4 Children
Smith Virgil W.
Crafts Elmer F.
Barnett Archie Linn
Eugenus Leroy
Ogle Thomas
Swaggart Ette Belle
Anna B.
Geraldine B.
M. Blanche
Mary J.
Abraham Lincoln
Darr Lorenzo
Mara
Sam E.
George Emmitt
Susannah
Charles C.

IOOF Section C - Row 5

Chandler Ernest S.
Judd Vern E.
Ruth Chandler
Dickenson Darlene L.
Naomi C.
John B
Barnes (Barney?) Effie
Oscar M.
Bondanza Lula M.
Barnes (Barney?) Truman O.
Stone John H.
McBride Dora
Harry

IOOF Section C - Row 6

Lorelens W.R.
Booher Mary E.
Charles M.
Christian Carrye
Helmick Sgt William K.
Mansfield P.F.
Baker Elenor F.
Rhoda
Frank
McIntyre John
Johnson Alvin
Ellen
  Alvin M.
Catherine M.
Chapman Arthur H.
Hargett Mary E.
James D.
Zerba  Ethel C.
Beth E.
Ernest A.

IOOF Section C - Row 7

Todd Gabriel C.
Sherrod ---
Thompson Sara H.
Blank Stone
Duran Wm. T.
Bradley Infant
Eliza C.
George W
Johnson Charles "Ron"
Kirk J.A.
Mrs. J.A.
Van Landingham Mrs. A.J.
Bone Sara A.

IOOF Section C - Row 8

Peringer Caroline M.
J.W.
Stone Permelia D.
Shigley Kenneth M.
Gross J.F.
Morgan James B.
Millard F.
Stockstill Verva
Elmer Lee
Read  Luke M.
Myers Frank
Gross J. Fred
Laura M.
George W.
Dorothy E.
Alberta

IOOF Section C - Row 9

Stone Alta O.
Jerry
Josephine
David T.
Claypool Mary  E.
W.S.
William N.
Maria M.
Gross Nellie
Thompson Rachel Masterson
August K.
Gross Martha
Baker  Marylin
Gross Sarah J.
George W.
Infant
DePeatt Edward
Minnie
Taylor Sheldon D.
Kittie
Rainville Joseph T.
Mary
William
  James
Payant Lenore

 

Masonic Section D - Row 1

Maloney S.A.
Nancy
Clevenger Lillian H.
Maloney S.A., Jr
Baker Josephine R>
Maloney Flora A.
Cox Mamie
Mary D.
Mrs. E.R.
Callender J.W.
Robley Ralph H.
Sigman Charles A.
Sayers  Wm. H.
Spurgeon Bob Brittian
Davis Robert D.
Kec
Crigler Nellie
Brewster Elizabeth K.
Thomas
Cook Infant
William T.
W.T.
Metzger Ella Cook
Page Grover C.
Edna A.
Darling Nellie

Masonic Section D - Row 2

Lee Myrtle DeFreece
William E.
DeFreece Thomas P.
Alice S.
Bernice
Will A.
Watrus Julie A.
Minnie M.
Ada A.
Scrivner A.J.
Jarom
Matilda
Kimbeck Elnora
Crigler Mary Herndon
Andrew Jackson
Hickey Josephine Crigler
Crigler Martha W.
French J.
Myrtle
Marquis Evaline
Tabitha A.
Benjamin A.
Bessie Lee
James Alfred

Masonic Section D - Row 3

Malone Cordelia
Robert B.
Robert L.
Opal L.
Watrus Melissa
Lyman
Ziegler Lewis
Estes Sara
William
Reid Carleton S.
Luna Martha Jane
Spencer Samuel A.
Mary A.
Myrick Lillie 
Eliza A.
James S.
Dell Elizabeth
Leonard
York

Masonic Section D - Row 4

Lakin  Lydia A.
Rubin
Jackson Eva D.
Frank J
Clayburn R.
Baby  blank stone
Eugene
Pierce Fred Leroy
Harriet R.
Tompkins Mary Lena
Mary
William
Elsie E.
Sheard Lydia
Joseph
George Henry
Ellen Emma
Dell Henry
Ida B.
DeMerritt Luncinda
Hiteman Lucinda
John Henry
Ringel Gertrude
Booher Margaret
Jacob Hampton

Masonic Section D - Row 5

Markham Edith M.
George E., Sr.
Kidder Clara
Clemons Florence
Kidder Carrie C.
Edward Benjamin, Jr.
Clemons Bennett D.
Saunders H.K.
King Rachel
Saudners P.H.
Eliza J.
Bell Zillah R.
Hugh Jean
Shick John F
Lehr Margaret Shick
Gerson M. Helen
Severson Mary Shick
Shick Victor M.
Redford Cora A.
Allen Mary A.
Willard P.
Charles H.
Charles H.
Dickeson Charlotte
Claud C.
Keen Katherine M.
Louis Melvin
Mitchell Minnie "Sue"
Verner John
Robert E.

Masonic Section D - Row 6

Bartlett Bettie L.
Julius K.
Berlin John F.
Frank A.
Theresse H.
Koontz William T.
Mary A.
Jim
McEwen Jean
Rhoda S.
Andrew L.
Ralph B., Sr.
Scott James A.
William R.
Infant
Oliver J.
Mary M.
W.H.H.
Adams Unice J.
Joseph E.
Taylor W.R. Jinks
Nellie Mae
Nelson Jackson
Booher Minnie D.
Wade Hampton
William Manuel
Louisa

Masonic Section D - Row 7

Kirk Lavone R.
Thomas J.
McRae John
McKenzie Agnes
Alexander
Daniel Grainger
Elizabeth
Alexander
Winnifred G.
Fletcher Susan
Michael Mary Jane
Keen John Emmett
John W.
Emily
Knight Henry C.
Gladys W.
Dickenson Sylvia E.
Hilda E.
Sims
Potts William O.
William
Bertha A.

Masonic Section D - Row 8

Jarman Eloise A.
Pambrun Fay S.
Marie J.
Mary E.
Samuel
Julius W.
Mary 
Andrew
Wagner Andrew J.
Louise A.
Jimmy
Ace J.
Mabel M.
Koepke Arnold H.
Melinda
Henry
Henry, Jr.
Oechsnder Dorothy Koepke
McDowell Mamie SHeard
Otis C.

Masonic Section D - Row 9

Schrimpf Mary M.
William
William E.
Kirk Nancy E.
Thomas J.
Anne
Koontz Alma L.
Edward E.
Howe Margaret Henderson
Mosgrove Mary
James
Hansell Lucy
W.M.
Clara M.
George W.
Miley Baby
Baby
McArthur Amanda
Hugh
Banister Margaret 
George M.
 

Return to Main Umatilla, Oregon Index Page
WEBSITE CONTRIBUTED BY PATRICIA NEAL